3.konference 2009

 

3. KONFERENCE SEKCE KOLPOSKOPIE A CERVIKÁLNÍ PATOLOGIE ČGPS ČLS JEP
pořádaná ve spolupráci se Sekcí ambulantních gynekologů ČGPS a SSG ČR
Praha, 11. - 13. 12. 2009

Když jsme se před více jak 3-mi lety rozhodli podpořit a společně uspořádat historicky první konferenci Sekce kolposkopie a cervikální patologie a profesního sdružení, pocity jsme s ostatními organizátory otci této myšlenky měli smíšené. Tušili jsme, že zájem bude, jelikož problematika cervikální patologie je denním chlebem ambulantních gynekologů. Letošní již třetí ročník této akce nám dal zapravdu, pouze se obávám, že pokud by rostl zájem o účast z Česka i Slovenska tímto tempem, do dvou let budeme muset akci přesunout do větších prostor. Ale to by zase nebyla už „ta Pyramida", kde to všechno začalo. A vzhledem k vrozenému konzervatismu bych doporučoval tradice spíše posilovat. Letošních téměř 500 účastníků snad bylo spokojeno, plný sál i kuloárové diskuze to potvrdily.

Původní záměr inkorportovat tradiční Kaňkův den do konference je z mého pohledu vzájemně prospěšný, kdo na Kaňkovy dny jezdil v minulosti ví, o čem mluvím a věřím, že stejného názoru by byl právě Kaňka. Letošním specifikem bylo to, že akce byla třídenní, v předvánočním čase. S negativními reakcemi jsem se nesetkal, naopak celá řada kolegů zůstala nejen do neděle, ale byla v Praze již od čtvrtka, což svědčí mj. i o tom, že v pátek nedřeme všichni tak, jak to mnozí deklarují. Jistěže se nemusel odborný program líbit úplně všem, mohly se lišit posluchači páteční od ostatních. V rámci Kaňkova dne byla řešena problematika ZN endometria od epidemiologie až po robotické operace.

Sobotní program se věnoval cele problematice cervixu. Osobně mě potěšili excelentní zahraniční speakeři, přednášky profesorů Mortakise a Miniella byly tradičně vynikající. Druhý jmenovaný potom v rámci sobotního galavečera obdržel čestné členství SSG ČR. Velmi zajímavá byla sdělení týkající se sběru dat a prvních kroků v rámci auditovaného screeningu cervikálního karcinomu v naší zemi.

Odpolední klání zastánců kvadrivalentní kontra bivalentní vakcíny zase umožnilo poprvé takto na otevřené scéně přednést argumenty pro jednu či druhou vakcínu, pro publikum to bylo jistě podnětné.

Po odborné části programu navázalo jednání členů SSG ČR, kde byli členové seznámeni s novinkami a dosavadními výsledky jednání o úhradách na rok 2010, hostem jednání byl l. náměstek ministryně Marek Šnajdr. Podrobněji se o našich jednáních dozvíte na dalších stránkách Zpravodaje, resp. aktuálně na webových stránkách Sdružení. Web SSG doporučuji zejména proto, že aktuálnější možnost jak Vás informovat nemáme.

V rámci této části byly předneseny ještě 2 sdělení, jednak týkající se možnosti vakcinace proti chřipce u těhotných a velmi zajímavá a instruktivní přednáška právního poradce Sdružení Jakuba Uhra o hrozbách v souvislosti s našimi kontakty s farmaceutickými firmami a možnosti postihu ze strany SÚKLu. Přednáška na toto téma nebude poslední a měla by být začátkem cyklu přednášek na legislativní témata, která se již minulosti setkala s velkým zájmem posluchačů.

V sobotu proběhl i společenský večer, v jehož rámci bylo předáno shora jmenované ocenění prof.Miniellovi z Univerzity v Bari v Itálii.

Nedělní dopolední program byl zaměřen na roční zkušenosti s novými doporučenými postupy a algoritmy, kdy se po roce sešel panel zástupců cytologů a patologů, členů výboru Sekce cervikální patologie a onkologů a širší plénum gynekologů, kteří se o danou problematiku zajímají.

Těším se na setkání s Vámi všemi na příštím doškolovacím semináři v druhé polovině ledna v Průhonicích, resp. v hotelu Aquapalace v Čestlicích a na dalších akcích, které pro vás chystáme.

Aleš Skřivánek

 

 

21

let s Vámi

 
 

 
 
Zobrazit všechny aktivní akce
 
 
 

                     Heaton

 
ssg 542 221 661
ssg 542 221 662
ssg Orlí 10
602 00 Brno
Česká Republika
 

© 2019 Sdružení soukromých gynekologů ČR |  Nowonet media s.r.o.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu Sdružení soukromých gynekologů zakázáno.